0 LIVE

Ταεκβοντό: Τριάντα μετάλλια για τα σωματεία της ΕΤΑΝΕ στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα

ταεκβοντο

Περισσότερα από τα μισά μετάλλια του πανελλήνιου πρωταθλήματος U21 που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο Νέας Ιωνίας Βόλου, κατέκτησαν οι αθλητές συλλόγων που ανήκουν στη δύναμη της Ένωσης Ταεκβοντό Νοτίου Ελλάδος (ΕΤΑΝΕ). Από τα συνολικά 64 μετάλλια της διοργάνωσης, οι σύλλογοι της ΕΤΑΝΕ κατέκτησαν τα 33, ενώ είχαν το απόλυτο στην κατηγορία των -54 κιλών όπου είχε τέσσερα στα τέσσερα. Εκτός των άλλων, ο ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου κατέλαβε την δεύτερη θέση στη γενική κατάταξη μεταλλίων.

Τα χρυσά μετάλλια για λογαριασμό συλλόγων της ΕΤΑΝΕ πήραν οι Παναγιώτης Χαγιάς (ΑΣ Βύρωνας, -54κ.), Αλέξης Τσόκανος (ΑΣ Έκρηξη Πάτρας, -63κ.), Αναστασία Καρασπήλιου (ΑΣ Αστραπή Πατρών, -49κ.), Αποστολία Τσάντουκλα (ΑΣ TKD Κούμγκαν, -53κ.), Αναστασία Γαλαζούλα (ΑΣ Γέρακας, -57κ.), Ευγενία Σαρρή (ΑΣ Αίαντας Αγίου Δημητρίου, -62κ.) και Ιωάννα Σταυρούλα Δεσίλλα (ΑΣ Δάφνης). Για τους Χαγιά και Τσόκανο αυτό ήταν το δεύτερο χρυσό μετάλλιο σε πανελλήνιο πρωτάθλημα μέσα στο 2015, αφού ήταν πρώτοι στα -55 κιλά εφήβων και -63κ. ανδρών αντίστοιχα, ενώ όσον αφορά στην Γαλαζούλα εκτός από το χρυσό μετάλλιο στους U21, ήταν δεύτερη στις νεάνιδες (στα -59κ.) και τρίτη στις γυναίκες (στα -57κ.).

Για την ιστορία ν` αναφέρουμε ότι την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη μεταλλίων κατέκτησε ο ΑΣ Χουαράνγκ Μαχητές, ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο ΑΣ Άλμπατρος.

Οι τρεις πρώτοι/ες ανά κατηγορία:
ΑΓΟΡΙΑ
-54 κιλά
1. Παναγιώτης Χαγιάς (ΑΣ Βύρωνας)
2. Ιωάννης Τσιπληκιάρης (ΑΣ Βύρωνας)
3. Χαράλαμπος Βλάχος (ΑΟ Καισαριανής)
3. Νικόλαος Τσιβιτζής (ΑΣ Δημήτριος Υψηλάντης)
-58 κιλά
1. Παύλος Λιότσος (ΑΣ Άλμπατρος)
2. Νικόλαος Καραμανώλης (ΑΣ Αίαντας Αγ. Δημητρίου)
3. Ευάγγελος Αντωνόπουλος (Παναθλητικός Όμιλος Νέας Αμπλιανης)
3. Γεώργιος Πετρόπουλος (ΑΟ Αστραπή Πατρών)
-63 κιλά
2. Αλέξης Τσόκανος (ΑΣ Έκρηξη Πάτρας)
2. Θεόδωρος Μανουσακίδης (ΑΣ Τιτάνες Αμπελοκήπων)
3. Αλέξανδρος Νύδρας Υδραίος (ΑΣ Χουαράνγκ Μαχητές)
3. Μιχαήλ Λάβδας (ΑΣ Δ. Υψηλάντης)
-68 κιλά
1. Κωνσταντίνος Χαμαλίδης (ΑΣ Φίλιππος Αλεξανδρείας)
2. Νικόλαος Σαίτ (ΓΣ Αχιλλέας Αιγάλεω)
3. Θεμιστοκλής Βασιλείου (Άθλος Αιγάλεω)
3. Νικόλαος Ζώτος (ΑΣ Πανιώνιος Σαντορίνης)
-74 κιλά
1. Θωμάς Γεωργιάδης (ΑΣ Χουαράνγκ Μαχητές)
2. Δημήτριος Τίταρος (ΑΣ Χουαράνγκ Μαχητές)
3. Δημήτριος Κωνσταντάτος (ΑΣ Καισαριανής)
3. Ανδρέας Μπιρόλ (ΑΣ Φωτιά)
-80 κιλά
1. Απόστολος Τελικόστογλου (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης)
2. Σπυρίδων Ρούσσος (ΑΣ Γέρακας)
3. Γεώργιος Κουτσόγκιλας (ΑΣ Χουαράνγκ Μαχητές)
3. Χριστόφορος Καλλιφώνης (ΑΣ Θησέας Αιτωλοακαρνανίας)
-87 κιλά
1. Ιωσήφ Διαμαντίδης (ΑΣ Νέα Φλόγα Πολίχνης)
2. Δημήτρης Μανωλόπουλος (ΑΣ Θησέας Αιτωλοακαρνανίας)
3. Λουκάς Πολυζώης (ΑΓΣ Ηρακλής Άνω Τούμπας)
3. Στέργιος Καράγκουλας (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης)
+87 κιλά
1. Δημήτριος Τσαχτσιρλής (ΑΟ Μακεδονική Ασπίδα Κουφαλίων)
2. Στυλιανός Αλέξανδρος-Ανδρονικίδης (ΑΣ Άλμπατρος)
3. Ισίδωρος Μανωλίδης (ΑΟ Ταεκβοντό WTF Πρόμαχος Ορεστιάδας)
3. Ελευθέριος Πουρνός Γεωργίου (ΑΣ Αττική Δύναμη Σεπολίων)

ΚΟΡΙΤΣΙΑ
-46 κιλά
1. Παναγιώτα Τσιάπα (ΑΟ Ταεκβοντό WTF Ιωαννίνων)
2. Αντωνία-Κανέλα Σκιαδαρέση (ΑΣ Περιστερίου)
3. Μαρία Καρατζογλίδη (ΑΣ Δημήτριος Υψηλάντης)
3. Σταυρούλα Ακριτίδου (ΑΟ TKD Άτλαντας Προσοτσάνης Δράμας)
-49 κιλά
1. Αναστασία Καρασπήλιου (ΑΣ Αστραπή Πατρών)
2. Βαλσάμω Καίκη (ΑΟ Τόλμη Κικλίς)
3. Αικατερίνη Σωκρατάκη (ΑΣ Αθλητής)
3. Παναγιώτα Μουτρουπίδου (ΑΣ Ήφαιστος)
-53 κιλά
1. Αποστολία Τσάντουκλα (ΑΣ TKD Κούμγκαν)
2. Μαρία Αρσλάνογλου (ΑΟ Δαναός Ωραιοκάστρου)
3. Δήμητρα Κοροβίλα (ΑΣ TKD Κούμγκαν)
3. Δανάη Αγνή Χιώτη (ΑΣ Αίαντας Αγίου Δημητρίου)
-57 κιλά
1. Αναστασία Γαλαζούλα (ΑΣ Γέρακας)
2. Σταυρούλα Κόντου (ΑΣ Περιστερίου)
3. Νικολέτα Αλεφραγκή (ΑΣ Σαντορίνη Λέοντες)
3. Κωνσταντίνα Τζέλη (ΣΟΑΤ Τρικάλων)
-62 κιλά
1. Ευγενία Σαρρή (ΑΣ Αίαντας Αγίου Δημητρίου)
2. Ζωή Ανδρονικίδου (ΑΣ Άλμπατρος)
3. Αλεξάνδρα Κατσούλη (ΑΣ Άλμπατρος)
3. Πασχαλιά Μήτου (ΑΣ Ήφαιστος)
-67 κιλά
1. Ιωάννα Σταυρούλα Δεσύλλα (ΑΣ Δάφνης)
2. Κυριακή Παπαδοπούλου (ΑΣ Έδεσσας)
3. Μελίνα Καϋμενάκη (Ακαρνανικός ΑΣ Μύτικα)
3. Ολυμπιάδα Μπολάνου (ΑΣ Αιγάλεω)
-73 κιλά
1. Μαρία Μωϋσίδου (ΑΣ Χουαράνγκ Μαχητές)
2. Αικατερίνη Τζέλλου (Μακεδονική Δύναμη Κοζάνης)
3. Ανδρεάνα-Μυρόπη Μπακογεώργου (ΑΣ Νέας Άμπλιανης Λαμίας)
3. Αναστασία Μακράκη (ΑΣ Αμπελοκήπων)
+73 κιλά
1. Θεοδώρα Ντίντου (Αθλητικός Σύλλογος Τύρναβος)
2. Ελένη Ντίντου (Αθλητικός Σύλλογος Τύρναβος)
3. Αλεξάνδρα Βασιλειάδου (ΑΓΣ Ηρακλής Άνω Τούμπας)
3. Αναστασία Παπαδοπούλου (ΑΣ Ποσειδώνας Άνω Τούμπας)


ping_om2
pali_om2
ksifaskia_om2
arsi_logo_trans (1)
par_om2
hbf.header-logo-regular
badminton_om2
(rugby)
SPORTSLAND_LOGO_small