0 LIVE

Άλφα Καλλιθέας και Άρης 2006 μόνοι στην κορυφή

1

Του Μιχάλη Χαρίδα

Καλησπέρα και σε όλες και όλους τους φίλους του αθλήματος! Πραγματικά μεγάλες μάχες, όπως αναμενόταν,  επιφύλασσε και το 2ο αγωνιστικό διήμερο του πρωταθλήματός μας! Το derby κορυφής Άλφα-Ν. Ιωνία κατέληξε σε μας με το οριακό 4-3 μετά από 3 ώρες συναρπαστικού αγώνα. Στα υπόλοιπα ματς ξεχώρισε η σταθερότητα του Άρη 2006 που με 2 ακόμα νίκες και πρωταγωνιστή τον Κανέλη που είχε 4 στα 4 παραμένει συγκάτοικος στο ρετιρέ, ενώ η Αγ. Βαρβάρα αλλά και η ελλιπής Κάντζα πέτυχαν τις πρώτες τους νίκες και ανέβηκαν βαθμολογικά. Ειδικά η Κάντζα σε ματς γκραν-γκινιόλ με 4-3 επί του ιδιαιτέρως μαχητικού Ζωγράφου και μάλιστα με πολύ σημαντική και κρίσιμη επιμέρους νίκη του φίλου Ηριώτη επί του σπουδαίου επανεμφανισθέντα Φάκαρου! Ας δούμε αναλυτικά:

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΦΥΛΗΣ  1 ΑΣ ΑΤΛΑΝΤΑΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ  4

Ο ταλαντούχος Βασιλάκης νίκησε Μαλλιαρό 3-1 κι έχασε από Χολή 3-2 (16-14!!). Ο Χολής επιπλέον νίκησε Μπάκα, ενώ ο Μαλλιαρός και ο Φλασκής νίκησαν Μάντζιο.

ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΚΑΡΕΑ  1 ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ  4

Στα πιο μεγάλα επιμέρους derby, ο Αθανασόπουλος έχασε 3-2 από Κυριακόπουλο και νίκησε Κοντόπουλο με το ίδιο σκορ

ΟΜΙΛΟΣ ΦΙΛΑΘΛΩΝ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ  4 ΑΘΛΗΤΙΚΟΝ ΚΕΝΤΡΟΝ ΖΩΓΡΑΦΟΥ  1

Άλλες 2 νίκες για το Δρούγα (3-2 εναντίον Θεοχάρη και Τζαβέλα), μια για τον αδερφό Ντάβαρη (3-1 επί του Καλλιγά, μια νίκη και μια ήττα για τον Σταματόπουλο 3-0 τον Τζαβέλα και 1-3 από τον Καλλιγά.

ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΛΦΑ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ  4 ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΦΥΛΗΣ  1

Στο κλασσικό derby Ροδίτης-Βασιλάκης 2-3. Στα υπόλοιπα 4, Νικόπουλος και Δέσης δεν είχαν προβλήματα.

Παραλειπόμενα διημέρου

∙) Αδιαμφισβήτητα δεν υπάρχει σπουδαιότερη είδηση αυτό το ΣΚ από τη γέννηση των παιδιών των Γαβριήλ και Σταμέλου. Πέτρο και Γιώργο να σας ζήσουν με υγεία. Έχετε τις θερμότερες ευχές μας. Ο συμπαίκτης τους Ηριώτης πάντως, ήδη τους έκανε ένα μικρό δωράκι με τις σπουδαίες νίκες που πέτυχε μέσα στο ΣΚ και τους τις αφιερώνει!!

∙) Ένας ακόμα ταλαντούχος παίκτης ρεπόρτερ προστέθηκε στην παρέα μας. Ευχαριστούμε και τον Βαγγέλη Μαλλιαρό για τη βοήθειά του στην συλλογή αποτελεσμάτων!!

∙)Λόγω των νέων και αγαπημένων αφίξεων παιδιών στις ζωές τους, οι φίλοι Καντζαίοι παρατάσσονται κάθε φορά με διαφορετική τριάδα εφαρμόζοντας ένα ιδιόμορφο ‘rotation’. Εν προκειμένω αυτό θα έχει σαν αποτέλεσμα να παρουσιάζονται και νέοι πρωταγωνιστές, όπως ο Λάμπρος που έδωσε στην ομάδα το φιλί της ζωής το Σάββατο στην πιο κρίσιμη στιγμή.

∙)Επανεμφανίσεις στην κατηγορία αυτό το ΣΚ. Ο Φάκαρος έδωσε το Σάββατο μια νίκη στην ομάδα του που τελικά δεν στάθηκε αρκετή, ενώ και ο Ντάβαρης έκανε ντεμπούτο νικώντας τον υπογράφοντα ψιλοχοντροάνετα και χάνοντας 3-2 σε εκπληκτικό παιχνίδι από τον δικό μας master της άμυνας Σταμνίδη.

∙)Μιλώντας για το συγκεκριμένο παιχνίδι, πραγματικά δεν ξέρουμε τι να πρωτοαναφέρουμε. Τον διαστημικό Δρούγα (MVP αγωνιστικής με 4 στα 4) που νίκησε Νικόπουλο (σώζοντας τουλάχιστον 5 ματς μπολ) και Σταμνίδη? Τις εκπληκτικές υποδοχές/ανοίγματα του Νικόπουλου με το ρεβέρ στο διπλό που η καθεμία ήταν απευθείας πόντος?

∙)Ειδικά σε αυτό το παιχνίδι δε γίνεται να μη γράψουμε για τις άπειρες και θεαματικές ανατροπές στα επιμέρους. Από μνήμης και μόνο αναφέρω μερικές. Ο Δρούγας νίκησε 3-2 τον Νικόπουλο ενώ έχανε 2-0 σε 2 σετ που πήρε μόνο 3 και 7 πόντους!! Ο υπογράφων, νίκησα 3-1 τον Σταματόπουλο ενώ έχασα το πρώτο σετ 11-3, στο δεύτερο ήμουν πίσω 6-2, στο τρίτο 10-7 και στο τέταρτο 7-5! Αουααα. Ο Σταμνίδης νίκησε 3-2 τον Ντάβαρη χάνοντας το 4ο σετ 11-3, αλλά παίρνοντας το πέμπτο καθαρά, τέλος στο διπλό χάσαμε το πρώτο σετ από 7-1 μπροστά!

∙)Ανατροπών συνέχεια. Το πρώτο βιολί του Άρη, ο Διακουμάκος, κατέκτησε το δεύτερο σετ εναντίον του αξιόλογου αμυντικού Κοντόπουλου ενώ βρέθηκε πίσω με 9-1!!!

∙)Αν δεν κάνουμε λάθος, από τους αθλητές που έχουν αγωνιστεί σε όλα τα παιχνίδια, πλέον παραμένει αήττητος με 8 στα 8 μόνο ο αειθαλής Ξαρχάκος! Well done Πέτρο.

∙) Και κάτι τελευταίο. Προτείνουμε στα παιχνίδια του αγαπημένου συμπαίκτη Ροδίτη να παίζεται κατευθείαν το 5ο σετ. Έτσι κι αλλιώς σχεδόν όλα 3-2 λήγουν είτε χάσει είτε νικήσει.

Με αυτά τα.. ολίγα σχόλια ευχόμαστε καλή εβδομάδα με υγεία και πολύ πινγκ πονγκ σε όλους τους φίλους και αθλητές που μας διάβασαν και σήμερα διαδικτυκά! See u soon 😉