0 LIVE

Ρίο 2016: 65 αθλητές έχουν προκριθεί μέχρι στιγμής!

Μάρας

Στους 65 έχουν φτάσει οι Ελληνες αθλητές και αθλήτριες που θα πάρουν μέρος στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.
Το δεύτερο Ολυμπιακό «εισιτήριο» της πανηγυρίζει η ελληνική ενόργανη γυμναστική, αφού ο Βλάσης Μάρας εξασφάλισε την πρόκριση μέσω του προ-Ολυμπιακού test event των ανδρών στο Ρίο ντε Τζανέιρο, χωρίς καν να χρειαστεί να περιμένει την ολοκλήρωση του αγώνα.

Μετά τη διεξαγωγή του 2ου από τους τρεις Ομίλους, ο Έλληνας πρωταθλητής είχε ήδη υποσκελίσει 10 από τους εκπροσώπους των χωρών που επίσης διεκδικούν την πρόκριση αποκλειστικά μέσα από το σύνθετο ατομικό (Πορτογαλία, Ν. Αφρική, Ουγγαρία, Κινεζική Ταϊπέι, Αργεντινή, Αυστραλία, Πουέρτο Ρίκο, Αλγερία, Χονγκ Κονγκ, Κόστα Ρίκα).

Επίσης, την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Ρίο, στο ξίφος Ασκήσεως εξασφάλισε η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια της ξιφασκίας αγωνίστηκε στο Προολυμπιακό τουρνουά που διεξάγεται στην Πράγα και πήρε την πολυπόθητη πρόκριση.

Προκρίθηκε από τον όμιλο με τρεις νίκες και ισάριθμες ήττες. Στο ταμπλό των «16» νίκησε την Σουηδέζα Σρέιμπερ με 15-9 και στην οχτάδα αντιμετώπιζε την Σεπάρντ (Αγγλία) ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ήρθε ισόπαλη 7-7, αλλά ευνοήθηκε από την ισοπαλία και πήρε την πρόκριση για το Ρίο, καθώς οι τέσσερις πρώτες αθλήτριες έπαιρναν το εισιτήριο.

Ετσι η Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου έγινε η δεύτερη αθλήτρια της ξιφασκίας που προκρίθηκε, μετά τη Βάσω Βουγιούκα.

Οι 65 αθλητές που έχουν προκριθεί είναι:

Στίβος 16
Κώστας Φιλιππίδης (επί κοντώ)
Κατερίνα Στεφανίδη (επί κοντώ)
Νικόλ Κυριακοπούλου (επί κοντώ)
Λυκούργος Τσάκωνας (200μ.)
Μαρία Μπελιμπασάκη (200μ.)
Αντώνης Μάστορας (ύψος)
Κώστας Μπανιώτης (ύψος)
Κώστας Δουβαλίδης (110μ. εμπόδια)
Αλέξανδρος Παπαμιχάηλ (50χλμ. και 20χλμ. βάδην)
Αντιγόνη Ντρισμπιώτη (20χλμ. βάδην)
Δέσποινα Ζαπουνίδου (20χλμ. βάδην)
Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου (δίσκος)
Σοφία Ρήγα (μαραθώνιος)
Ράνια Ρεμπούλη (μαραθώνιος)
Χριστόφορος Μερούσης (μαραθώνιος)
Βούλα Παπαχρήστου (τριπλούν)

Κολύμβηση 11
Κριστιάν Γκολομέεφ (50μ. και 100μ. ελεύθερο)
Στέφανος Δημητριάδης (200μ. πεταλούδα)
Οδυσσέας Μελαδίνης (50μ. ελεύθερο)
Ανδρέας Βαζαίος (200μ. μικτή ατομική)
Παναγιώτης Σαμιλίδης (200μ. πρόσθιο)
Νόρα Δράκου (50μ. ελεύθερο)
Σπύρος Γιανιώτης (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Κέλυ Αραούζου (10χλμ. μαραθώνια κολύμβηση)
Αννα Ντουντουνάκη (100μ. ύπτιο)
Απόστολος Χρήστου (100 ύπτιο)
Δημήτρης Κουλούρης (200μ. πρόσθιο)

Συγχρονισμένη Κολύμβηση 2
Ντουέτο

Υδατοσφαίριση 13
Εθνική ομάδα των ανδρών

Ιστιοπλοΐα 7
Βύρωνας Κοκκαλάνης (RS:Χ)
Τζέλη Σκαρλάτου (RS:Χ)
Παύλος Καγιαλής,
Παναγιώτης Μάντης (470)
Γιάννης Μιτάκης (Φιν)
Σοφία Μπεκατώρου – Μιχάλης Πατενιώτης (Νacra 17)

Σκοποβολή 2
Άννα Κορακάκη (αεροβόλο πιστόλι)
Ευθύμης Μίττας (σκητ)

Κωπηλασία 6
Κατερίνα Νικολαΐδου,
Σοφία Ασουμανάκη (διπλό σκιφ γυναικών)
Γιάννης Χρήστου, Γιώργος Τζιάλας, Διονύσης Αγγελόπουλος, Γιάννης Τσίλης (τετράκωπος ανδρών)

Γυμναστική 3
Λευτέρης Πετρούνιας (ενόργανη)
Bλάσης Μάρας (ενόργανη)
Βαρβάρα Φίλιου (ρυθμική)

Ποδηλασία 2
Γιάννης Ταμουρίδης (ποδηλασία δρόμου)
Xρήστος Βολικάκης (ποδηλασία δρόμου)

Ξιφασκία 2
Βάσω Βουγιούκα
Κατερίνα Κοντοχριστοπούλου

Επιτραπέζια Αντισφαίριση 1
Παναγιώτης Γκιώνης


ping_om2
pali_om2
ksifaskia_om2
arsi_logo_trans (1)
par_om2
hbf.header-logo-regular
badminton_om2
(rugby)
SPORTSLAND_LOGO_small