0 LIVE

Τριάντα μετάλλια, αμέτρητα χαμόγελα

1
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία η πρώτη μέρα του Πανελληνίου πρωταθλήματος κολύμβησης ΑμεΑ. Η συμμετοχή των αθλητών ήταν κάτι παραπάνω από συγκινητική και όλοι έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό για να πετύχουν τόσο τους αγωνιστικούς στόχους, αλλά κυρίως για να αποδείξουν ότι αν το λέει η ψυχή σου τίποτα δεν είναι αδύνατο!
 
Στα αγωνιστικά τα ρεκόρ σταμάτησαν στα 30 με τα δύο από αυτά να είναι παγκόσμια και τα άλλα Πανελλήνια. Στην εξαιρετική γιορτή του αθλήματος όλοι οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό. Αλλωστε χειροκροτήθηκαν πρώτα για την προσπάθειά τους και στην συνέχεια για τα ρεκόρ!
 
Οι Αριστείδης Μακροδημήτρης και Χρήστος Ταμπαξής, δύο από τους πρωταγωνιστές της ελληνικής κολύμβησης σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, συνέτριψαν τα παγκόσμια ρεκόρ στα 100μ. ύπτιο κατηγορίας S2 και S1 αντίστοιχα, βάζοντας τις βάσεις για σπουδαίες διακρίσεις και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα γίνει το καλοκαίρι στο Αϊντχόφεν της Ολλανδίας.
 
Ο Χρήστος Ταμπαξής, κάτοχος πέντε μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, κάλυψε την απόσταση σε 3:02.31 καταρρίποντας το παγκόσμιο ρεκόρ που κατείχε ο ίδιος με 3:12.97 από τις 9/6/2001 στην Αθήνα. Όσον αφορά τον Μακροδημήτρη, είχε επίδοση 2:10.87, βελτιώνοντας έτσι το προ διμήνου παγκόσμιο ρεκόρ που είχε πετύχει ο ίδιος στην Γαλλία (2:18.36).
 
Όσον αφορά τον κάτοχο 10 μεταλλίων σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, Μπάμπη Ταϊγανίδη, σε μία από τις τελευταίες του εμφανίσεις στην κολύμβηση (σ.σ. εγκαταλείπει τις πισίνες για λογαριασμό του κλασσικού αθλητισμού και συγκεκριμένα για τον ακοντισμό), έκανε δύο κούρσες στα 100μ. ύπτιο και τα 50μ. ελεύθερο σημειώνοντας χρόνο 1:05.10 και 25.36 αντίστοιχα.
Συνοπτικά τα παγκόσμια και τα πανελλήνια ρεκόρ της πρώτης ημέρας:
 
ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΡΕΚΟΡ
100μ. ύπτιο ανδρών
S1: Χρήστος Ταμπαξής (ΠΑΣΚΑ) 3:02.31
S2: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Αετοί) 2:10.87
 
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΡΕΚΟΡ
100μ. πρόσθιο ανδρών
SB5: Γιώργος Σφαλτός (Αετοί) 1:46.48
100μ. πρόσθιο γυναικών
SB8: Ευθυμία Γκουλή (Ηρόδικος) 1:36.69
SB12: Άννα Φαφαλιού (Όμηρος) 1:54.53
100μ. ύπτιο ανδρών
S9: Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 1:14.05
S8 (Y13-14): Στέλιος Λιούλιος (Πανσερραϊκός) 2:40.25
 
100μ. ύπτιο γυναικών
S6: Μαρία Τσάκωνα (Σπάρτακος) 1:51.40
S12: Άννα Φαφαλιού (Όμηρος) 1:43.85
S14 (Υ13-14): Κατερίνα Τσομπανίδου (Φίλιππος) 2:46.45
 
50μ. ύπτιο ανδρών
S5: Ζαφείρης Ταραράκης (Νίκη) 1:28.08
S5 (Υ13-14): Ιωάννης Νταργάρας (ΠΑΣΚΑ) 1:41.94
S6 (Υ13-14): Κωνσταντίνος Παπουλής (Νίκη) 1:44.66
S7 (Υ11-12): Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Σπάρτακος) 1:17.75
S8 (Υ13-14): Κωνσταντίνος Τζουβελέκης (Καστελιάνοι) 2:02.77
S10 (Υ11-12): Τηλέμαχος Πανταζίδης (Κότινος) 56.05
S2: Αριστείδης Μακροδημήτρης (Αετοί) 1:02.50
 
50μ. ύπτιο γυναικών
S5: Μελίνα Μεταξά Μαριάτου (Ηρόδικος) 1:22.14
S7 (Y11-12): Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:08.01
S14 (Y13-14): Κατερίνα Τσομπανίδου (Φίλιππος) 1:17.09
 
50μ. ελεύθερο ανδρών 
S10 (Y11-12): Τηλέμαχος Πανταζίδης (Κότινος) 40.83
S8 (Y13-14): Στέλιος Λιούλιος (Πανσερραϊκός) 1:09.33
S7 (Y11-12): Παναγιώτης Παπαδόπουλος (Σπάρτακος) 53.86
S6 (Y13-14): Κωνσταντίνος Παπουλής (Νίκη) 1:38.46
S5 (Υ13-14): Ιωάννης Νταργάρας (ΠΑΣΚΑ) 1:51.33
 
50μ. ελεύθερο γυναικών
S7 (Y11-12): Μαρία Κυριακίδου (Κότινος) 1:15.54
 
100μ. πεταλούδα ανδρών
S9: Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης (Ηρόδικος) 1:05.26
S14: Κωνσταντίνος Φλυτζάνης (Τυρταίος) 1:49.97
 
50μ. πεταλούδα ανδρών
S6: Παναγιώτης Χριστάκης (Μεγαλόνησος) 37.58
50μ. πεταλούδα γυναικών
S7: Παναγιώτα Μανιατάκου (Πρωτοπόροι) 1:49.72

ping_om2
pali_om2
ksifaskia_om2
arsi_logo_trans (1)
par_om2
hbf.header-logo-regular
badminton_om2
(rugby)
SPORTSLAND_LOGO_small