0 LIVE

Τοξοβολία: Υψηλές επιδόσεις, παρά τον κακό καιρό, στα «1α Τύμβεια»

toxovolia_ο_dt_28_2014_11_02_f1

Οι κορυφαίοι της Ελληνικής τοξοβολίας και η Εθνική ομάδα της Κύπρου,  πήραν μέρος στα «1α Τύμβεια» της τοξοβολίας, τα οποία έγιναν με επιτυχία στο Δημοτικό Στάδιο του Μαραθώνα, στην εκκίνηση του Μαραθωνίου Δρόμου. Παρά τις αντίξοες καιρικές συνθήκες και την συνεχή βροχή, έδειξαν ότι βρίσκονται σε καλή αγωνιστική κατάσταση.

 

Η διοργάνωση της Ομοσπονδίας (ΕΦΟΤ), σε συνεργασία με τον Δήμο Μαραθώνα αποτέλεσε και το testeventτου Πανευρωπαϊκού Grand Prix που έχει αναλάβει η χώρα μας και το οποίο θα γίνει στον ίδιο χώρο τον προσεχή Μάρτιο, αποτελώντας την τελευταία πρόκριση για το Μπακού.

 

Οι πρωταγωνιστές των αγώνων, οι αθλητές και οι αθλήτριες που ανέβηκαν στο βάθρο των νικητών στα «Τύμβεια Μαραθώνος 2014» ήταν:

 

  • Ολυμπιακό Τόξο (Recurve)

Άνδρες

– Ατομικό: 1) Ελ Χελάλι Μίμης (Εθνική Κύπρου), 2) Καραγεωργίου Αλέξανδρος (Εθνική Ελλάδος), 3) Μάρκου Χρήστος (Στόχος)

– Ομαδικό: 1) Εθνική Κύπρου (Ελ Χελάλι Μίμης, Χαραλάμπους Χάρης, Μοσντιτσιάν Νάζος), 2) Εθνική Ελλάδος (Καραγεωργίου Αλέξανδρος, Καλομοίρης Γεώργιος,  Ξιαρχογιαννόπουλος Παναγιώτης), 3) Α.Τ.Ο.Φ. (Μύτας Σταύρος, Μουντογιαννάκης Νικόλαος, Τσάχρας Γεώργιος)

Γυναίκες

– Ατομικό: 1) Γκορίλα Ανατολή-Μάρθα (Εθνική Ελλάδος), 2) Ματιάτου Ελευθερία (Εθνική Ελλάδος), 3) Ψάρρα Ευαγγελία ΣΚΟΑΑΠΘ

– Ομαδικό: 1) Εθνική Ελλάδος (Γκορίλα Ανατολή-Μάρθα Χόρτη Αριάδνη Ματιάτου Ελευθερία), 2) ΣΚΟΑΑΠΘ (Ψάρρα Ευαγγελία Ρωμάντζη Ελπίδα Παπανδρεοπούλου Μαρία)

Μικτό: 1) Εθνική Κύπρος (Ελ Χελάλι Μίμης, Μουσικού Έλενα), 2) Εθνική Ελλάδος (Καραγεωργίου Αλέξανδρος, Γκορίλα Ανατολή-Μάρθα), 3) ΣΚΟΑΑΠΘ (Τσερκέζης Στέφανος Ψάρρα Ευαγγελία)

 

  • Σύνθετο Τόξο (Compound)

Άνδρες

– Ατομικό: 1) Κωστόπουλος Αθανάσιος (Εθνική Ελλάδος), 2) Κουμερτάς Σταύρος (Εθνική Ελλάδος), 3) Λεκάτης Ιωάννης (ΑΠΟΛ Πέραμα)

– Ομαδικό: 1) Εθνική Ελλάδος (Κουμερτάς Σταύρος, Κωστόπουλος Αθανάσιος, Αερικός Χρήστος), 2) Εθνική Κύπρου (Περδίκος Μάριος, Καργάδος Δημήτριος, Αγρότης Ιωάννης), 3) ΣΟΑ ΑΣΟΕΕ (Γιαννακόπουλος Χρήστος, Τζουβάρας Γεώργιος, Τζάμαλης Παναγιώτης)

Γυναίκες

– Ατομικό: 1) Ορφανίδου Κατερίνα (ΓΑΣ Χολαργού), 2) Δικωμίτη Μαρία (Εθνική Κύπρου), 3) Κωστάκου Ευαγγελία-Στυλιανή (ΑΠΟΛ Πέραμα)

Μικτό: 1) Εθνική Κύπρου (Περδίκος Μάριος, Δικωμίτη Μαρία), 2) Σ. Πεντάκωμο (Μουλάσης Ανδρέας, Περδίκου Έλενα), 3) Εθνική Ελλάδος (Κουμερτάς Σταύρος, Τσακίρη Αναστασία)


ping_om2
pali_om2
ksifaskia_om2
arsi_logo_trans (1)
par_om2
hbf.header-logo-regular
badminton_om2
(rugby)
SPORTSLAND_LOGO_small