0 LIVE

Πινγκ πονγκ: Το Πέρα χαμογέλασε στο μεγάλο ντέρμπι!!!

Η μητέρα των μαχών βάφτηκε… κιτρινόμαυρη! Το Πέρα πείσμωσε από την απουσία του Ουές και πέτυχε μία παλικαρίσια νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό. Εξαιρετικός ο Γιάννης Βλοτινός σημείωσε τρεις νίκες, ενώ για τους «ερυθρόλευκους» τις νίκες πέτυχε ο Μπουλούσα.

Ο κόσμος γέμισε το γήπεδο και απόλαυσε θέαμα υψηλού επιπέδου!!! Ξεχωριστό ενδιαφέρον έδωσαν και οι φίλοι του Ολυμπιακού. Με τα συνθήματά τους προσπάθησαν να ξεσηκώσουν τους «ερυθρόλευκους» κι αν έλειπαν μερικές… ποδοσφαιρικές συνήθειες τότε θα μιλούσαμε για ένα τέλειο ντέρμπι!!!

Ο Ζαφείρης Πορφύρης και ο Ηλίας Ζαχαρόπουλος διαιτήτευσαν τον αγώνα!

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα:

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν αυτό ανάμεσα στο Πέρα και τον Ολυμπιακό. Οι τυπικά γηπεδούχοι, μπορεί να στερήθηκαν τις υπηρεσίες του Ουές, αλλά είχαν τον Βλοτινό σε εξαιρετική μέρα. Ο «Βλότι» βρήκε το… ελιξίριο νεότητας! Θυμήθηκε τα νιάτα του και παίζοντας εκπληκτικά πέτυχε τρεις σπουδαίες νίκες και ουσιαστικά έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται. Ο Λαγογιάννης όντας εντυπωσιακός εκμεταλλεύτηκε το νωθρό ξεκίνημα του Παπαγεωργίου και πήρε μία σπουδαία νίκη με 3-0! Ο «Λάγο» έβαλε γερές βάσεις και άγχωσε ταυτόχρονα τους παίκτες του Ολυμπιακού.. Αξίζει να σημειωθεί ότι έχουν περάσει πάρα πολλά χρόνια από τότε που κέρδισε ο Λαγογιάννης τον «Πάπα».

Στο δεύτερο ματς ο Μπουλούσα έδειξε την κλάση του. Παίζοντας πολύ καλό πινγκ πονγκ κέρδισε τον Μάκρα με 3-1 και ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό.

Στο τρίτο παιχνίδι ο Βλότι αντιμετώπισε την Ρηνιώτη. Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, ο παίκτης προπονητής του Πέρα κέρδισε με 3-1. Στο τελευταίο σετ κι ενώ ο Γιάννης ήταν μπροστά με 8-6 έγινε μία φάση που προκάλεσε την έντονη αντίδραση του Ρηνιώτη. Εκανε σερβίς ο Βλοτινός και πετάει την μπάλα στον αέρα. Εκείνη τη στιγμή οι οπαδοί του Ολυμπιακού φώναξαν πολύ δυνατά, με αποτέλεσμα να πιάσει τη μπάλα στον αέρα ο «Βλο» προκειμένου να ηρεμήσουν, μιας και του απέσπασαν την προσοχή! Ο Τάσος ζήτησε έντονα τον πόντο, αλλά ο διαιτητής ο κ. Ζαχαρόπουλος έκρινε ότι δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο 14 φορές πρωταθλητής Ελλάδος ξαφνιάστηκε από την στάση του κόσμου

Στο διπλό το ματς ήταν πολύ κλειστά και το 3-0 δεν κρύβει όλη την αλήθεια. Όλα τα σετ κρίθηκαν στον πόντο και το Πέρα απέκτησε μεγάλο.

Με το 3-1 να βαραίνει τον Ολυμπιακό ο Μπουλούσα μπήκε… ατάραχος και κέρδισε τον Λαγογιάννη με το ευρύ 3-0. Μπορεί όλα τα σετ να έληξαν στον πόντο, αλλά ο Γάλλος είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Στο τελευταίο παιχνίδι ο Βλοτινός αντιμετώπιζε τον Παπαγεωργίου! Αυτή η «κόντρα» κρατάει χρόνια και αναμνήσεις ανάμεσα στους δύο εξαιρετικούς παίκτες από τους τελικούς στα Πανελλήνια πρωταθλήματα ήρθαν σε όλους στο μυαλό! Ο Βλότι μπήκε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 2-0. Ο Πάπα, όμως, είναι σπουδαίος παίκτης. Πιάνοντας υψηλή απόδοση ισοφάρισε σε 2-2 κι όλοι ήξεραν ότι το κόντρα σετ θα έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις. Το παιχνίδι πήγε πόντο πόντο και ο Παπαγεωργίου αφού δεν εκμεταλλεύτηκε το ματς μπολ που είχε τελικά γνώρισε την ήττα με 12-10 και το Πέρα πανηγύρισε μία παλικαρίσια νίκη