0 LIVE

Πινγκ πονγκ: Συναρπαστικά παιχνίδια στο τουρνουά του Πέρα

1

Ένα ακόμα τουρνουά μικρών ηλικιών στο Βυζαντινό Αθλητικό Κέντρο πέρασε στην ιστορία αφήνοντας τις καλύτερες εντυπώσεις. Ο Α.Σ. Πέρα Αθηνών διοργάνωσε για 7η σερί χρονιά ανοιχτό πρωτάθλημα και με τη συνεργασία της Ε.Φ.Ο.Επ.Α. δικαίωσε τις υψηλές προσδοκίες, που γεννούν οι καλές αγωνιστικές συνθήκες, η γνώση και η εμπειρία.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αγωνίστηκαν και δύο αθλητές με αναπηρία. Πρόκειται για τον Παναγιώτη Ιωάννου και τον Μάριο Χατζηκυριάκο. Αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή του Μάριου σε αγώνα της Ε.Φ.Ο.Επ.Α και όπως είναι φυσικό αμφότεροι αποκόμισαν πολύτιμες εμπειρίες

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Στράτος Δαμιανής στους νέους, η Κωνσταντίνα Παρίδη στις νεάνιδες, ο Γιάννης Σγουρόπουλος στους παίδες, η Αγγελίνα Δεβελέκου στις κορασίδες, ο Παναγιώτης Αδριανός στους παμπαίδες και η Δέσποινα Μυτακίδου στις παγκορασίδες. Ο Σγουρόπουλος έχει πετύχει το εντυπωσιακό 4Χ4, ο Δαμιανής έφτασε ήδη τις τρεις πρωτιές στη φετινή σειρά των τουρνουά, ενώ ο Αδριανός τις έκανε δύο.

Στον τελικό των νέων ο Στράτος Δαμιανής είχε σε όλα τα κρίσιμα σημεία την τελευταία μπαλιά και με οριακή διαφορά στα σετ επιβλήθηκε 3-0 του Πάρι Ζώνιου (11-9, 11-9, 11-9). Γερή κόντρα έγινε στο ματς για τις θέσεις 3-4 όπου ο Ανδρέας Τσόπελας ξεπέρασε με 3-2 σετ τον Νίκο Αντωνιάδη.

Στις νεάνιδες η 18άχρονη Κωνσταντίνα Παρίδη πήρε τον πρώτο της τίτλο στα φετινά τουρνουά. Στον τελικό κατέβαλλε με 3-0 σετ τη 15άχρονη Ελένη Σοφρά (12-10, 11-5, 11-7).

Στους παίδες ο Γιάννης Σγουρόπουλος κυριάρχησε σ’ ένα ακόμα όπεν. Στον τελικό επιβλήθηκε του Βασίλη Αντωνιάδη με 3-0 σετ (11-9, 11-8, 11-4), όπως έγινε και στο αντίστοιχο ματς του αμέσως προηγούμενου αναπτυξιακού στη Βόχα. Ρευστά ήταν τα πράγματα στον αγώνα για τις θέσεις 3-4 όπου συναντήθηκαν δύο παιδιά της Ελευσίνας, ο Αλέξιος Κουλουριώτης και ο Κωνσταντίνος Στάμου κι επικράτησε ο πρώτος με 3-2 σετ.

Στις κορασίδες, έκανε εξαιρετική εντύπωση το νούμερο 10 του ελληνικού πίνακα αξιολόγησης. Η Αγγελίνα Δεβελέκου πήρε το πρώτο χρυσό στον θεσμό νικώντας στον αμφίρροπο τελικό με 3-2 το νούμερο 5 του πίνακα, την Ελισάβετ Τέρπου (8-11, 11-8, 11-7, 10-12, 13-11). Στα ημιτελικά μάλιστα, είχε νικήσει και το νούμερο 1 του ranking list των κορασίδων, την Έλλη Φίσερ. Η τελευταία έκαμψε στον «μικρό» τελικό στα πέντε σετ την Ιωάννα Γερασιμάτου.

Συναρπαστικοί ήταν οι τελικοί και στις μικρότερες ηλικιακά κατηγορίες. Στους παμπαίδες αναμετρήθηκαν ο Παναγιώτης Αδριανός με τον Βαχάν Σεβνταγιάν. Ο αθλητής από την Πάτρα βρέθηκε να χάνει 0-2 στα σετ, κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο σετ στην παράταση και τελικά στο 5ο σετ πέτυχε την ολική ανατροπή (8-11, 10-12, 14-12, 13-11, 11-7)! Στα πέντε σετ πήγε και ο «μικρός» τελικός με νικητή τον Γεράσιμο Πετρή έναντι του Ιάκωβου Αϊβατίδη.

Pera 2014_pagorasidesΜε σκορ 3-2 κρίθηκε και ο αγώνας για το χρυσό μετάλλιο στις παγκορασίδες. Τέταρτη φορά σε ισάριθμα όπεν κοντραρίστηκαν η Δέσποινα Μυτακίδου με τη Δανιέλα Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου και για πρώτη κατέκτησε τη νίκη η αθλήτρια του Ζωγράφου! Πήρε οριακά τα δύο πρώτα σετ, η Γραμματοπούλου-Χρυσοπούλου ισοφάρισε και στο «κόντρα» επικράτησε με πολύ μικρή διαφορά πόντων η Μυτακίδου (14-12, 13-11, 8-11, 7-11, 11-8).