0 LIVE

Ξιφασκία: Χάλκινος ο Πυλαρινός!

1

Ενα μετάλλιο είναι ο απολογισμός μέχρι στιγμής του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Ξιφασκίας που διεξάγεται στο Στρασβούργο. Η ελληνική παρουσία, μπορεί να μην έχει ολοκληρωθεί ακόμη, αλλά ο Γεράσιμος Πυλαρινός έκανε την Ελλάδα υπερήφανη, καθώς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη Σπάθη. Αυτή η επιτυχία ήταν η πιο σημαντική στην καριέρα του.

Ο Πυλαρινός  στον προκριματικό γύρο, έκανε 5 νίκες  στους  : HALIY  UKR  5-0   , TARJANYI  HUN  5-0, OLTEANU  BEL  5-1, MAKOWSKI POL 5-2, POCHEVALIN RUS  5-2   και 1 ήττα από τον LEMOINE FRA 0-5.

Προκρίθηκε ως πέμπτος στην γενική κατάταξη και πέρασε τους 32 bye, στη δεκαεξάδα νίκησε τον Ρώσο FROLOV 15-10. Στην φάση των 8 νίκησε τον Γάλλο Lemoine 15-12 και στον ημιτελικό έχασε από τον Ούγγρο OSVATH 15-6

Από εκεί και πέρα οι υπόλοιποι Έλληνες αθλητές έχουν πάρει τα εξής πλασαρίσματα:

5oς  ο Τριανταφυλλου στη σπάθη Β΄

7ος ο Μπόγδος στη σπαθη Β’

8ος ο Πυλαρινός στο ξίφος Μονομαχίας (epee)

Στο ομαδικό της σπάθης η Ελληνική ομάδα κατέλαβε την 4η θέση

Στο αγώνισμα της Σπάθης  Α΄συμμετείχαν συνολικά 27 αθλητές από  12 χώρες

O  Βασίλης Ντούνης  κατετάγη 10ος,στον προκριματικό γύρο έκανε 4 νίκες στους HOLOVASHCHENKO UKR  5-1,  CAMPBELL GBR  5-1, STANCZUK POL  5-4,FAYZULLIN RUS 5-4     και 2 ήττες  από τον Γερμανό  ROUT  4-5   και τον Γάλλο ΝOBLE  4-5 (πρωταθλητή Ευρώπης) ενώ προηγείτο με 4-1 και στην επόμενη φάση πέρασε με σειρά κατάταξης 8ος.Στούς  16 έχασε από τον ΟΎΓΓΡΟ ΟSVATH 10-15.

Στη σπάθη Β΄ αγωνίστηκαν 17 αθλητές από 10 χώρες

Και οι δύο αθλητές μας μπήκαν στην οκτάδα!!

Ο Πάνος Τριανταφύλλου  στον προκριματικό γύρο ήταν αήττητος με 4 νίκες στους KHAMATSIN RUS    5-2,  CIMA ITA  5-0 , SMITH GBR 5-0 , PLUTA 5-3 (χρυσό παραολυμπιονίκη στο Λονδίνο) .  Στην κατάταξη μετά τον προκριματικό ήταν 1oς. Στους 16 νίκησε τον άγγλο  SMITH   15-9

Αποκλείστηκε στην οκτάδα για τετράδα  από τον Πολωνό CASTRO 15-6 ο οποίος είναι σε φόρμα τον τελευταίο διάστημα (νίκησε το παγκόσμιο κύπελλο του Λονάτο)

Ο Μάνος Μπόγδος στον προκριματικό γύρο έκανε 4 νίκες 1 ήττα νίκησε τους CRATERE (FRA):  5-1 KATHIASVILLI (GEO): 5-0 WYGANOWSKI (POL):  5-4    RASHID (GBR) 5-1 και  έχασε από τον Ρώσσο  KURZIN: 1-5. πέρασε στον επόμενο γύρο ως 5ος. Στους 16 απέκλεισε με φοβερή απόδοση τον Χρυσό Παραολυμπιονίκη PLUTA  με 15-8 !!! Αποκλείστηκε στου 8 για τετράδα από τον Ρώσσο KAMALOV 15-11

ΣΤΗ ΣΠΑΘΗ Α΄ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Αγωνίστικαν η Έφη Βλάμη και η Κατερίνα Σαραντή και οι δυο πέρασαν τον προκριματικό γύρο με μια νίκη η κάθε μια . Η Κατερίνα Σαραντή κατετάγη 11η (νίκησε την LukeGer) και η Έφη Βλάμη 12η (νίκησε την KhetsuriannhGeo)


ping_om2
pali_om2
ksifaskia_om2
arsi_logo_trans (1)
par_om2
hbf.header-logo-regular
badminton_om2
(rugby)
SPORTSLAND_LOGO_small